Ellibsin e-aineistot tukemassa rikosseuraamusalan koulutusta ja älyvankiloiden arkea

Ellibsin e-kirjakokoelma tarjoaa Rikosseuraamusalan koulutuskeskuksen opiskelijoille sekä henkilöstölle joustavan tavan syventää osaamistaan. Kokoelma on lisäksi käytössä myös kolmessa älyvankilassa.

Opiskelijoita istumassa tietokoneiden ääressä
Kuva: Rikosseuraamuslaitos

Rikosseuraamusalan koulutuskeskus

Rikosseuraamusalan koulutuskeskus RSKK on perustettu vuonna 1976. Koulutuskeskus tarjoaa ainoana oppilaitoksena Suomessa rikosseuraamusalan tutkintokoulutusta sekä rikosseuraamusalan ammattitaitoa ylläpitävää, täydentävää ja lisäävää koulutusta. Rikosseuraamusalan koulutuskeskus on osa Rikosseuraamuslaitosta.

Rikosseuraamusalan koulutuskeskuksen yhteydessä toimii keskuksen kirjasto, joka on Suomen ainoa kriminologinen kirjasto. Fyysisen kirjaston rinnalle on perustettu Ellibsin alustalla toimiva e-kirjakokoelma. E-kirjasto otettiin alun perin käyttöön halusta laajentaa aineistotarjontaa ja tarjota asiakkaille sisältöjä rinnakkaisissa formaateissa. Kokoelmaa hyödyntävät Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät sekä alan opiskelijat, ja palvelu on käytössä myös Hämeenlinnan, Pyhäselän ja Kylmäkosken älyvankiloissa.

Kokoelma palvelee sekä henkilöstöä että opiskelijoita

Rikosseuraamusalan tutkintokoulutuksen opiskelijat suorittavat toisen asteen jälkeistä täydentävää koulutusta, ja kiinnostus lukemiseen kohdistuu usein ensisijaisesti pakollisiin kurssikirjoihin. Näiden osalta Ellibs tarjoaa keskeisiä teoksia edullisina, monen kappaleen paketteina.

Opiskelijoiden lisäksi kirjaston aineistoja käyttää myös henkilöstö. Ellibs-kokoelman myötä on saavutettu säästöjä muun muassa postikuluissa, sillä aiemmin Kriminologinen kirjasto lähetti Rikosseuraamuslaitoksen työntekijöille painettuja kirjoja maksutta postitse lainaan. Digitaalinen kokoelma on nopeuttanut tiedonsaantia merkittävästi.

– Joissain tapauksissa on ollut hyvä, että laitoksemme muualla Suomessa asuva työntekijä on saanut muutamassa minuutissa jonkin työssään tärkeän teoksen luettavakseen, kertoo Kriminologisen kirjaston hoitaja Hannu Kylkisalo.

Äänikirjat avaavat pääsyn kirjallisuuden pariin älyvankiloissa

Ellibsin kokoelma on käytössä Kriminologisen kirjaston lisäksi myös kolmessa älyvankilassa: Hämeenlinnan, Pyhäselän ja Kylmäkosken vankiloissa. Vangit pyytävät käyttäjätunnukset Kriminologiselta kirjastolta älyvankilajärjestelmä Doriksen kautta, ja pääsevät sen avulla sellipäätteillään useisiin julkishallinnon palveluihin – mukaan lukien Kriminologisen kirjaston Ellibs-aineistot.

Kirjaston hankinnoissa painottuvat yhä enemmän äänikirjat e-kirjojen sijaan, sillä moni vanki kuuluu lukihäiriöiden tai ADHD-tyyppisten keskittymishaasteiden vuoksi erityisryhmiin ja kuunteleminen on heille usein lukemista helpompi tapa omaksua sisältöä.

Kriminologisen kirjaston vahvuutena on sen kohdennettu ja käyttäjälähtöinen kokoelma: pienestä koostaan huolimatta aineistoa on hankittu myös vankeja silmällä pitäen.

Yksi alusta, monta käyttäjäryhmää

Kriminologisen kirjaston eri käyttäjäryhmät tarvitsivat joustavan ja saavutettavan tavan käyttää keskeistä kirjallisuutta ajasta ja paikasta riippumatta. Ellibsin e-kirjakokoelman käyttöönotto vastasi tarpeeseen: opiskelijat saivat kurssikirjat helposti saataville, henkilöstö nopean pääsyn työssään tarvittavaan tietoon ja samalla kokoelma avattiin myös älyvankiloiden käyttöön. Kohdennettu digitaalinen kokoelma on tuonut kirjallisuuden luontevaksi osaksi koulutuksen ja älyvankiloiden arkea.

Lisää asiakastarinoita